2 Cool Fishing Forum banner

1 - 1 of 1 Posts

·
Registered
Joined
·
1,395 Posts
Discussion Starter #1
After collecting $700 each for first-place categories wins, Cody Dingee and Jeremy Moore received an extra $2,500 when their names were drawn from a group of first-place winners for the tournament’s grand prizes.

Dingee of Lake Jackson caught an 82.2-pound amber jack on Thursday in the offshore division. He ventured out about 80 miles for his catch.

“That was a tussle,” Dingee said. “I had one two years ago that was close to the same weight, and in the last two years I have found out how hard those things fight.”

Dingee said he’d share the grand prize with fishing buddies Duane Davis, Ricky Schuster and Greg Brooks.

“We are going to split it between the four of us because we made a pact before we left that if any of us won we’d split it four ways,” Dingee said.

Moore of Angleton won the inshore division redfish category with a fish weighing 10.13 pounds.

“I’ve been fishing hard all weekend, through the rain and everything else, and I just hung in there and caught some good fish,” Moore said. “I’m going to pay bills with this extra money that I have now.”

Juvenile division winners were Jordan Williams (inshore) and Drew Psencik (offshore). Each walked away with $300 in prize money and the grand prize, a lifetime fishing license. Williams caught a 8.79-pound drum and Psencik a 57.6-pound amber jack.

In the largest fish category, Richmond’s Monica Lerma won with a 190.9-pound shark. She said she thought about leaving it on the boat.

“We were about 10 miles out and it took about 20 minutes, but getting him in the boat was easier than when he was actually in the boat,” Lerma said. “He wasn’t very happy, and we were thinking about jumping in the water because he was in the boat.”

Partaking in the sport for about two years, Lerma said the shark wasn’t her biggest catch.

“Two or three weeks ago, I caught about a 300-pound blue marlin and I am just lucky to have a boyfriend who knows what he is doing,” Lerma said. “It takes technique, along with knowing what you are doing, and it takes heart.”

In all, there were 21 adult categories and 15 juvenile categories in which fishermen received prize money and plaques. There also were five non-grand prize categories and a mini-tournament in which seven fishermen were awarded prizes. A final look at the leaderboard appears on Page 2B.

“Next year this is going to be bigger and better,” Miller said. “We are going to add new divisions and we have a lot of interest from members of the community who have approached us. It looks likes this thing is just going to boom.”

Final results from the Freeport Lions Club Fishin’ Fiesta:

Juvenile Inshore Division

Redfish

1. Sheila Tarrant, 8.84

2. Margo Tarrant, 8.76

3. David Petty, 8.67

Trout

1. Jessica Badgett, 3.41

2. Nick Jones, 2.64

3. David Miller, 2.54

Flounder

1. Donovan Staffieri, 3.11

2. Kullen Aden, 2.92

3. Justin Barnett, 2.72

Sheepshead

1. Jessica Badgett 4.52

2. Dalton Green, 4.46

3. Jordan Williams, 4.43

Drum

1. Jordan Williams, 8.79

2. Justin Barrett, 5.54

3. Jessica Badgett, 4.15

Croaker

1. Kassie Sobotik, 1.26

2. Garrett Williford, 0.99

3. Derek Danford, 0.94

Gafftop

1. Kelsey Hays, 5.55

2. Kelsey Hays, 5.25

3. Dean Tumlinson, 4.99

Gar

1. Dillon Hall, 151.9

2. Dean Tumlinson, 93.1

3. Joseph Vega, 74.9

Juvenile Offshore

King Mackerel

1. Taylor Scott, 39.8

2. Drew Psencik, 31.0

3. Christopher Stephney, 27.8

Ling

1. Austin Huckaby, 24.8

2. Austin Huckaby, 24.3

3. Austin Huckaby, 14.1

Red Snapper

1. Brandon May, 15.2

2. Tanner Davis, 14.9

3. Brandon May, 14.8

Crevalle Jack

1. Courtney Vermillion, 17.57

2. Ellis Harlen, 17.32

3. Courtney Vermillion, 16.69

Amber Jack

1. Drew Psencik, 57.6

2. Tanner Davis, 37.2

3. Tanner Davis, 22.5

Dolphin

1. Taylor Kieschnick, 10.8

2. Drew Psencik, 8.06

3. Nick Jones, 6.15

Bonita

1. Brandon May, 9.55

Spanish Mackerel

1. Cody Pedersen, 4.45

2. Ians Schuster, 4.28

3. Nick Jones, 4.13

Adult Offshore Division

King Mackerel

1. Baron Pinch, 48.5

2. Greg Lusk, 37.2

3. Greg Gavin, 33.6

Red Snapper

1. Greg Lusk, 25.0

2. James Zgabay, 24.9

3. Greg Lusk, 24.6

Ling

1. Frank Carner, 36.7

2. Erik Crainer, 32.1

3. Andy Majors, 31.3

Amber Jack

1. Cody Dingee, 82.2

2. Jamie Hinesley, 76.7

3. Chris Jacobs, 67.7

Crevalle Jack

1. Ernie Weaver, 27.0

2. Taylor Pratt, 25.6

3. Robert Aver, 24.9

Bonita

1. Keith Bailey, 12.11

2. Kenneth Zimmerle, 9.53

3. Megan Connolly, 9.50

Spanish Mackerel

1. DJ Kucher, 6.15

2. Kenneth Zimmerle, 5.23

3. Robert Cherry, 4.63

Yellowfin Tuna

1. Roger Creager, 79.6

2. Patrick Varga, 47.90

3. Roger Creager, 47.06

Dolphin

1. Stacey Kelly, 39.3

2. Brad Powsen, 32.2

3. Brett Holden, 26.1

Shark

1. Monica Lerma, 190.9

2. Joe Huckaby, 169.2

3. Mike Sorrell, 153.9

Tuna Black Fin

1. Roger Creager, 27.10

2. Jamie Hinesley, 22.8

3. Tim Dennis, 22.79

Wahoo

1. Shane Barthelmess, 35.6

2. Patrick Varga, 34.0

3. Trent Allen, 33.1

Grouper Family

1. Heather Mills, 77.9

2. Brett Holden, 75.8

3. John Thomas Dusek, 59.8

Spear Fishing Division

Snapper

1. Mike Cryer, 21.6

2. Paul Durham, 21.0

3. Jackie Reid, 15.49

Amber or Crevalle Jack

1. Jackie Reid, 37.1

2. Jackie Reid, 32.8

3. Paul Durham, 31.6

Ling

1. Mike Cryer, 26.5

2. Mike Cryer, 20.3

Grouper

1. Jackie Reid, 25.8

2. Jackie Reid, 24.2

3. Paul Durham, 18.2

Inshore Division

Redfish

1. Jeremy Moore, 10.13

2. Jeffrey Lynn Wagner, 9.41

3. Justin Lowry, 8.87

Trout

1. Dean Walden, 8.23

2. Kirk South, 7.68

3. James McGuire, 7.44

Flounder

1. Roger Matajowsky, 4.80

2. Kirk South, 4.19

3. Larry Thomason, 3.83

Sheepshead

1. DJ Bulanek III, 5.85

2. Larry McDaniel, 5.58

3. Robert Jones, 5.47

Drum

1. Christopher Barrett, 15.25

2. Jon Williams, 12.76

3. Christopher Barrett, 11.98

Croaker

1. Lee Sharp, 1.43

2. Justine Hubenak, 1.26

3. Yvonne Sobotik, 1.25

Gafftop

1. Charles Bailey, 6.16

2. Michael Vincent, 6.09

3. Charles Bailey, 5.88

Gar

1. Lexie Hall, 131.5

2. Keith Mullins, 120.7

3. Blake Barbee, 108.0

Non-Grandprize Hardhead

1. Kendall Wleczyk, 1.95

Largest Crab

1. Gabrielle Zamora, 1.51

Largest Fish

1. Monica Lerma, 190.9 shark

Largest Live Shell

1. Ronnie Bohon, 2.83

Bull Red

1. Steven Ohler, 33.0

Mini Tourney

Flounder

1. Justin Barnet, 2.72

Trout

1. James McGuire, 7.44

Redfish

1. Margo Tarrant, 8.76

King

1. Aaron Pinch, 48.5

Ling

1. Andy Majors, 31.3

Red Snapper

1. James Sky Zgabay, 24.9

Dolphin

1. Timothy Drury, 18.0
 
1 - 1 of 1 Posts
Top